skip navigation

2015-16 Results

2/13/16 - Traditional State Champions:  1st - Daniel Bullard, Thomas Bullard, Chris Diaz, 2nd - Gabriel Lee, Quinn Miller, 3rd - Gavin Smth, 5th - Logan Smith, 6th - Chase DeGrenier

2/6/16 - Sectionals: 1st - Chris Diaz, Gabriel Lee, Thomas Bullard, Daniel Bullard.  2nd - Gavin Smith.  3rd - Quinn Miller, Logan Smith, Peter Myndresku, Will Choloh, Chase Degrenier. 4th Garrett Hipp

1/30 - Area 8 Champions:  1st - Gavin Smith, Peter Myndresku, Chris Diaz, Gabriel Lee, Thomas Bullard, Daniel Bullard, Quinn Miller.  2nd - Logan Smith, Chase Degrenier.  3rd - Garrett Hipp, Will Choloh.  

1/16 - AAAAAA State Dual Champions

1/9 - Area 8 Dual Champions.  Team defeats Berkmar, Central Gwinnett, and Brookwood.  

12/29 - Takedown Sportswear Invitational.  Team Champions. 1st - Thomas Bullard, Daniel Bullard, Jacob Lill.  2nd - Vinny Artigues.  3rd - Gavin Smith. 4th - Peter Myndresku.  6th - Gabriel Lee.  MOW - Daniel Bullard. 

12/19 - Kansas City Stampede.  Team 2nd.  1st - Thomas Bullard, Daniel Bullard, Jacob Lill.  2nd - Chris Diaz.  4th - Gavin Smith, Vinny Artigues.  MOW - Thomas Bullard

12/12 - US Air Force Indian Classic Champions: 1st - Chris Diaz, Thomas Bullard, Daniel Bullard, Jacob Lill.  2nd - Vinny Artigues.  3rd - Peter Myndresku, Gavin Smith.  5th - Gabriel Lee.  MOW - Daniel Bullard.

12/5 - Southern Slam Champions:  1st - Vinny Artigues, Chris Diaz, Thomas Bullard, Daniel Bullard.  2nd - Jacob Lill, Brayden Forth, Peter Myndresku, Gavin Smith.  3rd - Gabriel Lee.  5th - Logan Smith, Garrett Hipp.  6th - Chase Degrenier.  Most Outstanding Wrestlers:  Vinny Artigues, Thomas Bullard

11/28 - Defense Soap Duals - Team Champions.  Archer defeats Tift Co 69-7, Archer defeats Mt. Zion 82-0, Archer defeats Peachtree Ridge 71-6, Archer defeats Oxford (Ala) 81-0, Archer defeats Bradley Central (Tenn) 39-24. 

11/21 Allatoona Duals - Team Champions.  Archer defeats Woodland 42-18, Archer defeats N. Forsyth 62-15, Archer defeats S. Paulding 67-6, Archer defeats Carrollton 69-18, Archer defeats Cass 61-18. 

11/14 Lassiter Invitational - Team Champions.  1st - Vinny Artigues, Chris Diaz, Thomas Bullard, Daniel Bullard, Gabriel Lee, Jacob Lill.  2nd - Brayden Forth. 3rd - Gavin Smith. 4th - Austin Fullard, Noah Llorens

Archer Wrestling In The News

2015-16 Headlines
 
 
 
 
2015-16 Varsity Schedule

2015-16 News Headlines

Takedown Sportswear Invitational Champions

Takedown Sportswear Invitational Champions

SOUTHERN SLAM INVITATIONAL


Southern Slam Champions

Defense Soap Duals

Defense Soap Dual Champions

Defense Soap Dual Champions

Blackbeard Duals


Varsity and JV Team Champions

Lassiter Invitational


Varsity Team Champions with 6 Individual Weight Class Champions

Who's #1


Chris, Thomas, Daniel and Jacob with wins!

2015-16 ARCHER WRESTLING

SOUTHERN SLAM INVITATIONAL
  • Team Champions
  • Tournament Champions
    • Vinyl Artigues (126)
    • Chris Diaz (145)
    • Thomas Bullard (160)
    • Daniel Bullard (170)
 
DEFENSE SOAP DUALS
VARSITY CHAMPIOINS
  • Archer vs. Mt. Zion, 82-0
  • Archer vs. Peachtree Ridge, 71-6
  • Archer vs. Oxford, AL, 81-0
  • Archer vs. Tift County, 68-6
  • Archer vs. Bradley Central, TN, 39-24
 
BLACKBEARD DUALS
VARSITY AND JV CHAMPIONS
  • Archer vs. Carrollton, 63-12
  • Archer vs. Cass, 61-18
  • Archer vs. South Paulding, 67-6
  • Archer vs. North Forsyth, 62-15
  • Archer vs. Woodland, 42-18

 

LASSITER INVITATIONAL
  • Team Champions
  • Tournament Champions
    • Vinyl Artigues (126)
    • Chris Diaz (145)
    • Thomas Bullard (160)
    • Daniel Bullard (170)
    • Gabriel Lee (182)
    • Jacob Lill (HWT)
 
SUPER 32 TOURNAMENT:  3 TO THE FINALS
  • Runner-up: ​Thomas Bullard (152)
  • ​Runner-up: Daniel Bullard (160)
  • ​Runner-up: Jacob Lill (HWT)
 
NHSCA Nationals:  Archer has 4 more All-Americans
  • National Champion (152) Thomas Bullard (MOW / Most Pins)
  • Runner-up - Chris Diaz (132)
  • 3rd - Daniel Bullard (160)
  • 5th - Vinny Artigues (120)

9th Grade News

1/9/16 – 9th Grade County Champions.  1st – Gio Gachelin, Jeremiah Bazile, Josh Valego 2nd – Percy Crews, Chandler Swenson, Josh Lawhead, Landon Burton, RC Organista  3rd – Teo Dontu, Darryl Fussell, Dray Brueland, Malek Holloway, Barthou Eugene, Bubba Nunnally   4th Jacobi Rainge

RANKINGS

 
  • Wrestling Insider Magazine (WIN) - Ranked #10 in USA
  • 138lb. - Christoher Diaz (11th)
  • 160 lb. - Thomas Bullard (5th)
  • 170 lb. - Daniel Bullard (4th)
  • 220 lb. - Quinn Miller (23rd)
  • Wrestling USA Magazine - Ranked #9 in USA
  • 126 lb. - Vinny Artigues (Senior Class - H.M.)
  • 132 lb. - Christopher Diaz (Senior Class - 9th)
  • 160 lb. - Thomas Bullard (Senior Class - 4th)
  • 170 lb. - Daniel Bullard (Senior Class - 7th)
  • 220 lb. - Quinn Miller (Junior Class - 2nd)
     
  • Asics Flo Team Rankings - Ranked #8 in USA
  • 138 lb. - Christopher Diaz (18th)
  • 160 lb. - Thomas Bullard (5th)
  • 170lb. - Daniel Bullard (4th)
  • HWT - Jacob Lill (18th)
     
  • Intermat Fab 50 Rankings - Ranked #13 in USA
  • 138lb. - Christopher Diaz (20th)
  • 160 lb. - Thomas Bullard (2nd)
  • 170 lb. - Daniel Bullard (4th)
  • 220lb. - Quinn Miller (16th)
     
  • Amateur Wrestling News Individual and Team Rankings - Ranked #8 in USA

Thomas Bullard 4 x State Champion

AAAAAA Dual and Traditional State Champions

 

2016 STATE CHAMPIONS!

Consecutive Dual Meet Winning Streak:  96
(last loss January 2012)

 

2015-2016 Dual Record: 17-0

2015-2016 Tournament Championships: (V) Lassiter Invitational.  Allatoona Duals (JV/V), Defense Soap Duals (V), Collins Hill Duals (JV), Southern Slam (V). U.S. Air Force Indian Classic (V), Takedown Sportswear Invitational (V), 9th Grade County, Area 8 Duals (V), AAAAAA State Duals, Area 8 (V), King of the Hill (JV), AAAAAA STATE!!!!
 
 
Congratulations to State Champions:  Daniel Bullard (4X), Thomas Bullard (4X), Chris Diaz (2X).  2nd - Quinn Miller, Gabriel Lee.  3rd - Gavin Smith, 5th - Logan Smith, 6th - Chase DeGrenier. 

 

2015-16 JV Results

12/12 - JV County Runner-Up.  1st - Avery Mosley, Aaron Hunt, Cameron Brown, Colin Stein, Emmanuel Michel, Malir Blackwood.  2nd - Percy Crews, Chandler Swenson, Brandon Mitchell.  3rd - Will Choloh.  6th - Jordan Mercado, Josh Valego.

12/5 - Collins Hill JV Tournament Champions

11/24 - Brookwood Scramble.  Champions:  Seth Rowe, Zion Doyle, Austin Fullard, Chandler Swenson, Taofil Dontu, Avery Mosley, and Brandon Mitchell. 

11/21 - Allatoona Dual Champions - Team 4-0 with wins over Harrison, Gilmer, Woodland, and McEachern. 

11/14 - Archer JV Tournament:  Champions: Emanuel Michel, Percy Crews, Josh Lawhead, Josh Valego, Zion Doyle, Aaron Hunt, Jordan Mercardo, Christian Johnstone, Dray Brueland, Elijah Morin, Cameron Brown, Giovanni Gachelin,Chandler Swenson, Brandon Mitchell, DJ Taylor, Bubba Nunnally