skip navigation
Select Site

Wrestling Home

Countdown to 2017 State Tournament

0
Days
0
Hours
0
Minutes
0
Seconds

Archer wrestling team state placements

AAAAAA State Dual Meet Champions (2013, 2014, 2015, 2016)

AAAAAAA State Dual Meet Runners-Up (2017, 2018)

AAAAAA Traditional State Champions (2013, 2014, 2015, 2016)

AAAAAAA Traditional State Runners-Up (2017)

2018 AAAAAAA State duals runner-up

WILL CHOLOH - STATE champ 285 lbs / peter myndresku - state champ 152 lbs

AAAAAAA Traditional state 3rd place

WRESTLING NEWS / INFORMATION

GWINNETT COUNTY TAKEDOWN CLUB AWARDS   1st Team All County (Peter Myndresku 152 lbs, Will Choloh 285 lbs),  2nd Team All County (Gavin Smith 138 lbs, Chase DeGrenier 160 lbs),  All County Honorable Mention (Cameron Sapp 113 lbs, Logan Smith 145 lbs),   All County Scholar Athlete (Logan Smith)

AAAAAAA TRADITIONAL STATE RESULTS The Archer Wrestling team crowned 2 State Champions (Peter Myndresku @ 152 lbs & Will Choloh @ 285 lbs) along with 3 other placers (Gavin Smith 3rd @ 138 lbs, Logan Smith 3rd @ 145 lbs & Chase DeGrenier @ 160 lbs).  The team finished in 3rd Place just 1.5 points behind North Forsyth.  http://www.gwinnettprepsports.com/sports/state-traditional-wrestling-notes-archer-duo-choloh-myndresku-final-take/article_77a3be91-2bba-59fe-8fe1-494b44cf6001.html

ARCHER WRESTLING QUALIFIES 13 WRESTLERS FOR THE STATE TOURNAMENT   http://www.gwinnettprepsports.com/sports/wrestling-roundup-gwinnett-will-be-well-represented-at-state-after/article_20a5a670-0bfa-50bd-9542-6b727b1b8cae.html

ARCHER WRESTLING WINS 7th STRAIGHT TRADITIONAL AREA CHAMPIONSHIP BEHIND 8 CHAMPIONS AND 5 RUNNER-UPS  http://www.gwinnettprepsports.com/sports/archer-wreaks-revenge-on-rockdale-with-area-title/article_caa27cd7-9762-5de5-b933-350cc6568026.html

PREP WRESTLERS READY TO BATTLE FLU, EACH OTHER AT AREA MEETS  http://www.gwinnettprepsports.com/sports/prep-wrestlers-ready-to-battle-flu-each-other-at-area/article_06790890-f368-5b18-85a8-fa9a23ce7fb3.html

ARCHER WRESTLING REACHES THE STATE DUAL MEET FINALS FOR THE SIXTH YEAR IN A ROW  http://www.gwinnettprepsports.com/sports/archer-s-streak-of-six-state-duals-finals-berths-rolls/article_5046c041-17e2-522b-9e10-3bf59f637e6a.html

ARCHER FINISHES AS 2018 STATE DUALS RUNNER-UP:  After finishing 2nd at the Area 8 7A Duals the Archer Wrestling team regrouped and had a great weekend of competition to finish to make it to their 6th straight State Dual Meet Championship.  The Tigers ran into a tough Camden Co. team and finished as the 2018 AAAAAAA State Duals Runner-Up.  http://www.gwinnettprepsports.com/sports/tough-tasks-in-the-finals-prove-too-much-again-for/article_b1aab074-d648-5ecf-b7a4-bc5c2c50412a.html

9th GRADE COUNTY RESULTS:  Archer Wrestling finished in 3rd Place at the Freshman County Wrestling Tournament.  Individual placers were: Andrew Spearman 2nd, Ashriel Tayo-Olugbode 2nd, Aaron McNair 2nd, Vernon Rogers 3rd, Blake Gehrisch 3rd, Edwin Mangual 4th

AREA DUALS RESULTS: Archer soundly defeated Grayson on Saturday before dropping a close dual meet to Rockdale Co. by a score of 33-27

GLADIATOR DUALS RESULTS: The Archer Wrestling team won the Gladiator Duals hosted by Clarke Central HS on Saturday by defeating Oconee Co 66-12, East Coweta 42-22, Chatooga 54-12 and Jackson County 48-22.  The following wrestlers went undefeated: Cameron Sapp, Chandler Swenson, Gio Gachelin, Logan Smith, Gavin Smith, Brandon Mitchell, Chase DeGrenier, and Will Choloh.   http://www.gwinnettprepsports.com/sports/archer-wrestlers-win-gladiator-duals/article_f39f8546-cc67-57f2-ba08-726699abe448.html

JV WALT HENNEBAUL TOURNAMENT RESULTS - The following wrestlers placed in the Top 3 at the JV Walt Hennebaul Invitational: Edwin Mangual, Antwan Verdell, Nathan Pratt and Aaron McNair.

TAKEDOWN SPORTSWEAR INVITATIONAL RESULTS - The following wrestlers placed at the tough 46 team Takedown Sportswear Invitational: Logan Smith 1st @ 145, Gavin Smith 2nd @ 138, Will Choloh 2nd @ 285 and Chase DeGrenier 3rd @ 170

KANSAS CITY STAMPEDE RESULTS - Congrats to the following wrestlers who placed in the Top 6 at the tough KC Stampede: Will Choloh 4th @ 285, Logan Smith 5th @ 145 and Chase DeGrenier 6th @ 170 lbs.  All others competed well this weekend.

ARCHER NOVEMBER WRESTLERS OF THE MONTH - Congrats to our Gwinnett Takedown Club November wrestlers of the month: Wade Hipp, Gio Gachelin, and Gavin Smith http://www.gwinnettprepsports.com/sports/gwinnett-county-takedown-club-honors-november-s-top-wrestlers/article_6256b11c-61b0-50d3-80ea-c54df35928fd.html

JV DACULA DUALS - The JV wrestling team finished the weekend 3-2 at the JV Dacula Duals.

SOUTHERN SLAM ( EASTSIDE, SC) - The Varsity competed well in the 41 team Southern Slam at Eastside H.S. in South Carolina.  Despite only entering wrestlers in 9 of the 14 weight classes the Tigers still finished high.  Tournament placers were Gavin Smith (2nd), Brandon Mitchell (2nd), Will Choloh (2nd), Logan Smith (6th), Cameron Sapp (6th) and Elijah Morin (7th). http://www.gwinnettprepsports.com/sports/buford-wins-team-title-collins-hill-and-archer-wrestlers-also/article_b4abef2d-425b-5cd5-94f8-08f0d1ef558a.html

JV NORTH GWINNETT BULLDOG BRAWL - The following wrestlers went undefeated at NG this weekend bringing home a gold medal: Amir Krigger, Edwin Mangual, Andrew Spearman, Ryan Alexander, RC Organista,  and Will Wilham

ARCHER VARSITY DUALS - The Varsity finished 3-2 at the Archer Varsity Duals.  Archer defeated Tift Co and West Laurens in pool play while losing to North Hall and South Paulding.  In the crossover match Archer defeated North Forsyth in a close dual.

BROOKWOOD JV SCRAMBLE - The following wrestlers went undefeated and brought home a gold medal at the Brookwood JV Scramble: Amir Krigger, Vernon Rogers, Chase Ridley and Nathan Pratt

DEFENSE SOAP INVITATIONAL RESULTS - Varsity results:  Cameron Sapp (113) 1st, Gio Gachelin (126) 1st, Gavin Smith (138) 1st, Peter Myndresku (152) 1st, Brandon Mitchell (160) 2nd, Elijah Morin (195) 2nd.  JV results: Amir Krigger (106) 1st, Aaron McNair (160) 2nd, Blake Gehrish (138) 2nd, Andrew Spearman (145) 2nd

LASSITER VARSITY INVITATIONAL - The following Archer Varsity wrestlers placed at the Lassiter Invitational: Gavin Smith 2nd, Peter Myndresku 2nd, Brandon Mitchell 4th, Wade Hipp 5th, Elijah Morin 5th

ARCHER JV SCRAMBLE RESULTS - The following Archer JV wrestlers finished undefeated taking home a gold medal: Edwin Mangual, Vernon Rogers, Antwan Verdell, Amir Krigger, Andrew Spearman

CONGRATULATIONS TO GAVIN SMITH FOR BEING SELECTED TO THE 2017 PRE-SEASON GWINNETT DAILY POST "SUPER SIX"   http://www.gwinnettprepsports.com/sports/gwinnett-daily-post-wrestling-super-six/article_c45cd909-8758-51bb-a53c-6919c1ae0c99.html


ARCHER WRESTLING 4PEAT

ArcherWrestling Archer Wrestling ArcherWrestling
Archer_Tiger ArcherTigerWrestling Archer_Tiger
Siteheader

PICTURES

 

ARCHER WRESTLING WOULD LIKE TO THANK OUR CORPORATE SPONSORS

Sponsored by Law Offices of Gary Martin Hays & Associates

Law Offices of Gary Martin Hays & Associates

Visit Website
Sponsored by Organista Construction

Organista Construction

Visit Website
Georgia concrete innovations element view

Georgia Concrete Innovations

Sponsored by Maurice Jove, M.D.

Maurice Jove, M.D.

Visit Website
Sponsored by Homestar Financial Corporation

Homestar Financial Corporation

Visit Website
Sponsored by T-Mobile (3350 Buford Dr.)

T-Mobile (3350 Buford Dr.)

Visit Website
Sponsored by Premier NeuroSurgical

Premier NeuroSurgical

Visit Website
Sponsored by Stone Mountain Volkswagen

Stone Mountain Volkswagen

Visit Website
Sponsored by BBH & Associates, INC

BBH & Associates, INC

Visit Website
Sponsored by Edwin Holt Insurance Agent Thomas Jannett

Edwin Holt Insurance Agent Thomas Jannett

Visit Website
Sponsored by Acclaimed Home Services (Darrell Bryant)

Acclaimed Home Services (Darrell Bryant)

Visit Website